Jak dbać o tatuaże na nadgarstku?
Data publikacji 6 stycznia 2022
Tatuator ma oczywiście największy wpływ na ostateczny wygląd tatuażu, jednakże ty sam też częściowo o nim decydujesz. W zależności od tego, jak będziesz o niego dbać, może się on zagoić prawidłowo lub nieprawidłowo. Jak zatem powinno się pielęgnować świeże tatuaże na nadgarstku, by zostały one perfekcyjnie utrwalone na skórze?
Czynności po tatuowaniu
Pielęgnacja świeżego tatuażu rozpoczyna się już w chwili postawienia ostatniej małej kropki lub kreski przez tatuatora. To wtedy właśnie tatuator powinien zastosować środek do dezynfekcji i przetrzeć nim skórę, na której powstała swego rodzaju rana. W ten sposób oczyszcza się nadgarstek z pozostałości tuszu oraz krwi i ewentualnie innych zanieczyszczeń. Rysunek zakrywany jest folią. Aktualnie w nowocześniejszych studiach stosuje się specjalne folie do tatuażów, które charakteryzują się tym, że są niesamowicie cienkie i bardzo rozciągliwe, dzięki czemu można idealnie „przyczepić” je do skóry, doprowadzając do tego, że nie będzie mieć ona żadnej styczności z otoczeniem.
Folie te są wodoodporne i antyalergiczne, tak więc nie wywołują reakcji uczuleniowych i normalnie można się w nich kąpać. Mimo wszystko tatuatorzy zwykle zalecają zmieniać je średnio co 12 godzin. Niektórzy są też zdania, że taką folię powinno się nosić maksymalnie przez jedną dobę, by później już całkowicie odsłonić tatuaż i pozwolić mu się wygoić w sposób naturalny, z pełnym dostępem do powietrza.
Domowa pielęgnacja tatuażu
O tatuaże na nadgarstku dba się niestety dość ciężko, głównie z uwagi na to, że nadgarstkiem człowiek porusza niemalże bez przerwy, zwłaszcza jeśli ma pracę fizyczną albo biurową, wymagającą ruszania ręką chociażby podczas pisania na klawiaturze. Mimo wszystko powinieneś spróbować ograniczyć ruchy świeżo wytatuowaną ręką. Na czas gojenia odpuść sobie intensywniejsze wysiłki, korzystanie z basenu oraz saunę, a gdy wiesz, że będziesz musiał nieco bardziej się poruszać, raz jeszcze zabezpiecz rysunek folią ochronną.
Każdy świeży tatuaż na nadgarstku musi być też regularnie natłuszczany. Już po kilkunastu godzinach od opuszczenia salonu tatuażu możesz przemyć go po raz pierwszy, wytrzeć delikatnie do sucha (najlepiej przyklepując do niego zwykły ręcznik papierowy) i nasmarować produktem poleconym przez tatuatora. W aptekach i drogeriach, a także w samych salonach tatuażu bez problemu dostaniesz kosmetyki przyspieszające gojenie tatuaży na nadgarstku. Są to produkty wzbogacone alantoiną bądź pantenolem. Ogólna zasada jest taka, że nie wolno dopuścić do wysuszenia gojącego się tatuażu, dlatego należy smarować go tłustym produktem średnio co kilka godzin i to przynajmniej przez jeden tydzień.
Już po paru godzinach w miejscu tatuażu zacznie tworzyć się rana. Skóra może stać się delikatnie zaczerwieniona i opuchnięta, a po paru dniach tym objawom zacznie towarzyszyć świąd. To ważne, aby takie świeże tatuaże na nadgarstku pod żadnym pozorem nie były drapane czy jakkolwiek inaczej naruszane. Po prostu pozwól im spokojnie się wygoić. Już po dwóch czy trzech tygodniach powinno być po wszystkim.