Kilka wskazówek o tym jak zacząć ćwiczyć jogę
Data publikacji 28 grudnia 2020
Joga jest formą aktywności fizycznej, która zyskuje coraz więcej zwolenników z roku na rok. Od klasycznej aktywności czy sportu wyczynowego różni się znacząco, choćby dlatego, że jest traktowana przede wszystkim jako filozofia życiowa. Joga jest zestawem ćwiczeń znanym od tysięcy lat, który obejmuje trening fizyczny, umysłowy i oddechowy. Joga, w przeciwieństwie do biegania, pływania czy ćwiczeń na siłowni kładzie ogromny nacisk na zależność między ciałem, a umysłem. To holistyczne podejście do człowieka jako całości: jego ciała oraz duszy. Dlatego prawdziwi jogini do praktyki jogi dołączają medytację oraz ćwiczenia oddechowe. Praktyka jogi oddziałuje całościowo na nasze ciało i równoważy przepływ energii.
Pierwsze kroki w jodze
Joga składa się z bardzo specyficznych pozycji zwanych asanami. Jest ich wiele i mają różne stopnie zaawansowania. Każdy asan w jodze ma określony wpływ na nasze ciało. Nie warto zaczynać od tych najtrudniejszych, które wymagają bardzo elastycznego i rozciągniętego ciała. Na początek warto poświęcić od dziesięciu do piętnastu minut dziennie i wybrać asany dla początkujących. Ważna jest regularność i wyrobienie nawyku ćwiczeń każdego dnia. Zdecydowanie efektywniej jest praktykować jogę częściej i krócej niż np. dwa razy w tygodniu po dwie godziny.
W sieci dostępnych jest bardzo wiele filmów instruktażowych profesjonalnych joginów, gdzie krok po kroku wytłumaczone jest każde ćwiczenie. Warto z nich skorzystać, gdyż w tego rodzaju aktywności fizycznej precyzja jest niezwykle istotna i każdy ruch, skręt, wypad czy oddech ma znaczenie. Do najpopularniejszych asan w jodze zaliczamy: pozycje odwrócone, półodwrócone, równoważne, medytacyjne czy skłony.
Kilka słów o nastawieniu.
Na pyatnie od czego i jak zacząć ćwiczyć jogę w domu należy zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że jogę traktujemy jak przyjemność. Jeśli w trakcie regularnego treningu poczujemy, że ćwiczenia sprawiają nam dyskomfort lub ogarnie nas niechęć jest to znak, że należy zrobić krótką przerwę. Joga i jej holistyczne podejście do ciała i duszy ma na celu wprowadzić do naszego życia radość, pozytywną energię i poczucie spokoju oraz komfortu. Warto dbać i pielęgnować to nastawienie, gdyż tylko wtedy możemy wyciągnąć z jogi wszystko co najpiękniejsze. Jeśli do ćwiczeń będziemy podchodzić niechętnie wówczas nigdy nie uda nam się osiągnąć równowagi i balansu pomiędzy ciałem i duszą.
Przygotowanie do jogi w domu
Ćwicząc w domu warto zadbać o kilka istotnych szczegółów. Najważniejsza rzecz to wygodny strój. Nie ma tutaj żadnych wytycznych, ćwiczymy w tym, w czym czujemy się komfortowo i wygodnie. Warto zadbać o nastrój. Joga ma za zadanie nas wyciszyć, uspokoić i zrelaksować więc blask kominka, zapachowe świece czy lampiony oraz relaksacyjna, kojąca muzyka to obowiązkowy zestaw do jogi. Warto wygospodarować w domu czy mieszkaniu spokojny kącik, w którym możemy pobyć w samotności dłuższą chwilę. Zaleca się, aby zaopatrzyć się wygodną antypoślizgową matę. Jest to ważne z uwagi na wiele ćwiczeń rozciągających, podczas których nasze stopy nie powinny ślizgać się po podłodze.