Skuteczna witamina na zdrowe paznokcie
Data publikacji 22 grudnia 2020
Chowanie zniszczonych i obgryzionych paznokci w kieszeniach nie jest eleganckie, wygodne ani kulturalne, dlatego niezwykle ważne jest zatroszczenie się o odpowiednią kurację paznokci. Również w wielu miejscach pracy elementem dress codu są estetyczne paznokcie, gdzie rozdwojenie, połamanie czy w jakikolwiek inny sposób zniszczenie paznokcia nie będzie akceptowane.
Struktura paznokcia
Istnieje bardzo dużo sposobów na domową regenerację płytki – między innymi wcieranie olejku rycynowego lub arganowego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że paznokcie są odżywiane przez naczynia krwionośne i dlatego żadna metoda nie pomoże, jeśli organizm nie dostanie odpowiedniej dawki potrzebnych witamin i zdrowej zbilansowanej diety.
Składniki, które odżywają paznokcie, wpływają korzystnie na cały orgazm, zwłaszcza skórę i włosy, które mają podobne zapotrzebowania na witaminy co paznokcie, wiec zadbanie o piękny wygląd dłoni wpłynie również na zdrowie i urodę całego organizmu.
Witamina na paznokcie
Tak naprawdę istnieje szereg witamin i minerałów, które mają istotny wpływ na kondycję i wygląd paznokcia. Do najważniejszych składników, które należy uzupełnić są witaminy z grupy A, B, C, H i E, biotyna, kwas foliowy, krzem, cynk, magnez, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Witaminy z grupy A są bardzo ważne, gdyż to właśnie one odpowiadają za wzmocnienie płytki paznokcia i jej równą fakturę. Regularna suplementacja pobudza również wzrost paznokcia, poprawia jego grubość i w widoczny sposób wpływa na nawilżenie skóry. Witamina A jest obecna w pomarańczach, wiśniach, papryce, pomidorze czy szpinaku.
Brak witamin z grupy B powoduje wiele przykrych i bolesnych konsekwencji, jak choćby zniekształcenie paznokci. Suplementacja w widoczny sposób utwardzi płytkę, dzięki czemu paznokcie staną się odporne na kruszenie i łamliwość. Obecność witaminy B jest głównie w ciemnozielonych warzywach jak cukinia czy ogórki zielone, ale również w ziemniakach, serach, drożdżach i bananach.
Witamina C wpływa na poprawne funkcjonowanie wielu narządów w organizmie. Odpowiedni stopień stężenia w organizmie zapobiega stanom zapalnym i bateryjnym w całym organizmie w tym również w obrębie paznokci. Uzupełnienie tej witaminy jest bardzo przyjemne, gdyż znajduje się w chętnie spożywanych produktach takich jak: pomarańcze, kiwi, truskawki, czarna porzeczka czy malinach.
Witamina H jest mało znana, ale wcale nie mniej ważna. To ważny składnik, który dba o dobra kondycję włosów, skóry i paznokci eliminując problem słabej i łamliwej płytki. Witamina znajduje się w kurzych jajach, grzybach, nasionach słonecznika, mleku i banach.
Witamina E w znacznym stopniu wpływa na krążenie krwi pod płytką paznokciową i wykazuje działanie oksydacyjne. Wzmacnia paznokcie z bardzo wysokim skutkiem, jednak trzeba też uważać, bo w nadmiarze przebarwia paznokcie i skórę dłoni na kolor żółty. Obecność tej witaminy występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego – orzechy, nasiona słonecznika, nasiona dyni czy winogrona.
Suplementacja witaminami – efekty
Na efekty działań niestety trzeba długo poczekać. Efekty są widoczne po około 3 miesiącach regularnego stosowania. Może to zniechęcać, jednak dość łatwo wyrobić w sobie nałóg, na którym skorzysta cały organizm. W przypadku jeśli problem się utrzyma mimo suplementacji i zdrowej diety, należy się skonsultować z dermatologiem.